Congratulations to BBA's 2021-22 Academic Awards Recipients

Last week Burr and Burton honored the 2021-22 academic awards recipients with a ceremony and breakfast in Founders Hall. "The more you give, the higher you fly," said Mr. Tashjian, and each of these honorees has both given and accomplished so much.  

Associate Head of School Meg Kenny framed the accomplishment for students: "A BBA education is about nurturing the passions, skills, needs, interests and curiosity in each and every student.  Today I encourage you to celebrate you -- celebrate your own learning by reflecting on the successes and challenges you encountered as you developed understandings, strengthened skills, nurtured passions, set goals, made connections and created inspired demonstrations of your learning."

Congratulations to our 2021-22 Academic Award recipients; we are so proud of you!

Check out a slideshow from the event HERE.

Find all the BBA academic awards and recipients below.

Burr and Burton 2021-22 Academic Awards
AWARD
Recipients
Media and Performing Arts Department
Effort and Achievement in the Performing Arts
Freshmen
Joey Masalsky and Max Michaels
Sophomores
Lily Hutcheson and Sky Lewit
Juniors
Katie Cherry and Shae Muchler
Seniors
Will Addington and Claire Paxson
Effort and Achievement in Media Arts
Freshmen
Ben Kirkpatrick and Aleks Rutins
Sophomores
Carter Via and Shaelyn Saccamango (Birch)
Juniors
Kaylie Porter and Jamie Knafel
Seniors
Jiang Yuhan (Katherine) and Chloe Andersen
EXCELLENCE AWARDS
Excellence in Cinematography
Matt Grabher
Excellence in Dance
Lily Hickey
Excellence in Drama
Montgomery Crane
Excellence in Music - Bennett Music Prize
Amos Smithwick
Excellence in Technological Arts
Michael Alfano
Excellence in Photography
Sophia Russo
Visual Arts Department
Effort and Achievement in Visual Arts
Freshmen
Alice Clark(Achievement), Elliot Favor (effort)
Sophomore
Sofia Mirenda(achievement), Keegan Arace (effort)
Junior
Cat Moulis (achievement), Nora O'Donnell(effort)
Senior
Vittoria Podda (effort), Kate Martin (achievement)
EXCELLENCE AWARDS
Excellence in Ceramics
Lydia George
Excellence in Culinary Arts
Ryan Nolan
Excellence in Design
Tintin Piromtheeravanich
Excellence in Fine Arts
Tobi Aldrich
Excellence in Woodworking
Liam O'neill
Physical Education Department
Achievement Awards
Personal Fitness
Emma Thomas and Dahlia Cohn
Yoga
Michael Rudiakov
Wellness
Joe Nicholson
Sports Medicine
Grace MacDonald
Outdoor Adventure
Luke Debus
Effort and Recognition Awards
Personal Fitness
Xavier Traver Adolphus and JT Wright
Yoga
Mongomery Crane
Wellness
Sally Chapman
Outdoor Adventure
David Mylott
World Language Department
Achievement Awards
French
Hailey Hadlock and Grace Durgin
German
Kyle Southworth
Spanish
Harper Stevenson
Effort Awards
French
Shea Smithwick
German
James Szkutak
Spanish
Carson Brown
BBA Language Award
Spanish Award
Lou Cubberly
French Award
Jesse Dykes
German Award
Charlotte Ruley
Science Department
Achievement
Freshmen
Carter Teitelbaum, Justus Ahlers
Sophomores
Isaac Vernon, Chris Alfano
Juniors
Ella Tashjian, Willa Bryant
Effort and Recognition
Freshmen
Lindsey Treat, Daniel Spencer
Sophomores
Meredith Haber, Sky Lewit
Juniors
Shterna Gordon , Tristan Prescot
BBA Science Award
Sam Stevenson, Amos Smithwick,
Food, Farm Systems, and Field Ecology Award
Tobianna Aldrich
Math Department
Achievement Awards
Freshmen
Madeline Von Ballmoos
Sophomores
Isaac Vernon
Juniors
Nick O'Donnell, Paige Samuelson
Effort and Recognition Awards
Freshmen
Lily Wood
Sophomores
Sofia Mirenda
Juniors
Aiden McMahon
Seniors
Alexa Witkin, TinTin Piromtheeravanich
BBA Mathematics Award
Michael Alfano
Social Studies Department
Achievement Awards
9th Grade Humanities
Nell Bryant
Ethan Dryden
Sophomores
Sofia Mirenda; Chris Alfano
Juniors
Kaitlynn Cherry, Harper Stevenson
Seniors
Ayden Crispe
Effort and Recognition Awards
9th Grade Humanities
Cliff Waller; Lillian Farrar
Sophomores
Isaac Seiden, Lily Hutcheson
Juniors
Kairun Ma; Kylie Prins
Seniors
Aiden Konold
Dr. Richard Overton American History Award
Tobianna Aldrich
Social Studies Upstander Award
Sam Stevenson
English Department
Achievement Awards
Sophomores
Issac Vernon
Juniors
Annie Pitcher
Seniors
Alexa Witkin
Effort and Recognition Awards
Sophomores
Jazz Stone
Juniors
Gigi Gray Smith
Seniors
Keegan Ewens
English Achievement Award
Henry Lahue
John Fay Memorial Award
Amos Smithwick
English Language Development-Achievement
Lucylainne Mola Almonte
English Language Development-Effort
Jhoan Batista Rodriguez
Jeff Houghton Award
Warren McIntyre
Jesse Ameden Citizenship Award
Hailey Bender
Spires Awards
Freshman
Joey Masalsky. Elliot Favor
Sophomores
Noah Crawford. Jasmine Stone
Juniors
Matthew Kennedy, Shterna Gordon
Seniors
Summer Murphy. Shyann Zeller
Back

Offering every student a world of opportunities.

Burr and Burton Academy

57 Seminary Avenue
PO Box 498
Manchester, VT 05254
Phone: 802.362.1775, Fax: 802.362.0574